5.4.45 INDATA Software Sparta Wrocław - Oficjalna strona A i B klasowego Klubu Sportowego - Historia
Kalendarz:
Kwiecień 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Aktualnie gościmy:
Osób przeglądających stronę: 736 
W tym gości: 736 
oraz użytkowników: 0 
 
Sparingi 2017/18:
Reklama
Najbliższe mecze "A" klasy:
28-04-2018 17:00
 
Burza Bystrzyca - INDATA Sparta
06-05-2018 14:00
 
Skra Wojnowice - INDATA Sparta
13-05-2018 16:00
 
INDATA Sparta - Polonia Wrocław
Najbliższe mecze "B" klasy:
Ostatnie mecze "A" klasy:
Ostatnie mecze "B" klasy:

Historia

Początki

Sparta Wrocław powstała na jesień 2003 roku. Wtedy to klub zaczął zbierać kadrę i rozpoczął przeprowadzanie amatorskich treningów. W początkowych latach swojej działalności drużyna trenowała głównie na dwóch boiskach: nieistniejącym już (zostało zastąpione kortami tenisowymi) przy ulicy Spiskiej oraz przy Gimnazjum nr 25 na Gaju. Właśnie z tego osiedla wywodziła się zdecydowana większość kadry naszej drużyny. Z czasem te proporcje znacznie zaczęły się zmieniać i obecnie z wrocławskiego osiedla Gaj, macierzystej siedziby klubu, pochodzi zaledwie kilku graczy.

Kluczowym wydarzeniem dla Sparty Wrocław w tamtych czasach było wstąpienie w poczet Ludowych Związków Sportowych, z siedzibą we Wrocławiu, przy ulicy Wyścigowej. Dzięki pomocy z „LZS” drużyna mogła zakupić pierwszy w swojej historii komplet strojów. Oczywiście był on w barwach czerwono - żółtych. Było to w 2004 roku. Klub starał się trenować i rozgrywać mecze sparingowe. Pierwszymi oficjalnymi rozgrywkami, w jakich wzięliśmy udział były Otwarte Mistrzostwa Wrocławia. W czerwcu 2004 roku odnieśliśmy pierwsze oficjalne zwycięstwo pokonując Harakiri 3:1.

 

Zwycięstwo w WLO

W kolejnym roku również wystartowaliśmy w tych rozgrywkach, jednak po raz kolejny nie udało nam się wyjść z grupy i tym samym awansować do jesiennych rozgrywek finałowych. Podobnie było w 2006 roku. Zaczęliśmy startować także w Halowych Otwartych Mistrzostwach Wrocławia. Jesień tego roku przyniosła pierwszy wielki sukces klubu. Sparta Wrocław zwyciężyła w rozgrywkach Wrocławskiej Ligi Osiedlowej. W decydujących bojach okazaliśmy się lepsi od drużyny z Wojnowa. Jak się potem okazało była to ostatnia edycja tych rozgrywek.

 

Sukcesy na hali

W 2007 roku Sparta odniosła kolejne sukcesy. Najpierw, na początku roku w rozgrywkach halowych, udało nam się awansować do grudniowych Finałów. Na wiosnę natomiast, w swoim czwartym starcie w OMW 11 - osobowym, po raz pierwszy w historii drużynie udało się wyjść z grupy i awansować do czołowej szóstki finalistów. We wrześniowych decydujących zawodach udało nam się osiągnąć czwarte miejsce we Wrocławiu. W grudniu na hali było o pozycję lepiej i nasz klub zdobył brązowy medal!

 

Awanse na Finały Playarena Cup

Rok 2008 przyniósł start w nowo tworzonych rozgrywkach wrocławskiej 1 ligi Playareny. Nasza drużyna od tego roku, ze względu na sporą liczbę zawodników w kadrze, zaczęła wystawiać do różnego rodzaju rozgrywek dwie drużyny. Nazywały się one: Sparta Team Wrocław i Cienie Dzikich Bobrów. I to właśnie ta druga drużyna okazała się w sezonie 2007/08 najlepsza we wrocławskiej lidze Playareny. Sparta Team zajęła w nich siódme miejsce. Obydwie drużyny awansowały do Finałów Mistrzostw Polski Playareny. A podczas nich, udało się obu naszym ekipom wyjść z grupy, niestety faza 1/8 zawodów, okazała się zbyt wysokimi progami. Jednak start obu ekip i zajęcie miejsc 9 i 10 w końcowej klasyfikacji, trzeba uznać za duży sukces. Niestety w rozgrywkach OMW halowych i 11 osobowych nie było już tak dobrze jak w poprzednim roku i ku rozczarowaniu wszystkich, zespół nie awansował do rundy finałowej. Straty te, powetowane zostały sobie jednak w zmaganiach Mistrzostw Wrocławia 6 osobowych na małych boiskach. Tam nasz zespółCienie Dzikich Bobrów zdobył srebrny medal, a Sparta Team uplasowała się na 5 miejscu. Od września 2008 roku Sparta Wrocław zaczęła przeprowadzać profesjonalne treningi na wynajmowanym od Młodzieżowego Centrum Sportu sztucznym boisku na Sztabowej.

 

Przygotowania do "C" klasy

Poprzedni 2009 rok okazał się dla Sparty Wrocław przełomowy. Mimo wielu wątpliwości i niepewności drużyna od początku roku przygotowywała się do swojego premierowego startu w zawodowych rozgrywkach „C” klasy. W sporej mierze udało się to osiągnąć dzięki determinacji prezesa Łukasza Zajm oraz Dawida Zagajewskiego, który dołączając w połowie 2008 roku do Sparty, wniósł do klubu nowy, silny impuls organizacyjny. Pion sportowy klubu na swoje barki wzięli trener drużyny Łukasz Zając oraz kapitan Hubert Ceglarek. Oprócz tej czwórki innymi znaczącymi zawodnikami drużyny, którzy występują w niej od ładnych paru lat : najlepszy w historii klubu strzelecBartosz Jeziak, wieloletni bramkarz Jacek Jurgawka oraz Łukasz Grzegorek i Marek Pachulski.

Wracając jednak do roku 2009, na wiosnę ekipa Sparty po raz drugi w historii awansowała z fazy grupowej OMW 11 osobowych do jesiennych finałów. W tychże Finałach udało nam się wywalczyć piąte miejsce. W rozgrywkach 6 osobowych nasza pierwsza drużyna powtórzyła wynik z zawodów na dużym boisku i również zajęła piąte miejsce. Jeżeli chodzi o 1 ligę Playareny to na mecie rozgrywek popularne „Bobry” (Cienie Dzikich Bobrów) wywalczyły 3 miejsce, a Sparta Team 7 lokatę. Po turnieju barażowym do Finałów Mistrzostw Polski awansowała jednak tylko ta druga ekipa. Powtórzyła ona swój sukces sprzed roku. Sparta ponownie wygrała grupę i awansowała do 1/8 Finałów. Tam jednak nie dała już rady pokonać rywali.

 

Pierwszy sezon w "C" klasie

Podczas wakacji 2009 roku odbyły się pierwsze prawdziwie duże testy do naszego klubu. Najlepsi podczas nich zawodnicy dołączyli do klubu i dostali się do kadry na mecze „C” klasy. Wakacje to był także intensywny wysiłek organizacyjny, polegający na rejestracji kart zawodników oraz uzupełnianiu badań lekarskich. Wreszcie nadszedł wrzesień i upragniony start w „C” klasie. 6 września 2009 roku spełniło się marzenie wielu graczy o występie w profesjonalnych ogólnopolskich rozgrywkach PZPN w barwach Sparty. Pierwszy mecz przypadł na wyjazdowe spotkanie z zespołem Tracza Widawy Wrocław. Przy obecności ponad 75 miejscowych kibiców Sparta Wrocław zdecydowanie pokonała rywali 3:0. W kolejnych meczach przeważnie wygrywaliśmy i zdobywaliśmy trzy punkty. Pierwsza porażka przytrafiła się w 6 kolejce, 11 października w spotkaniu u siebie ze Spartą Pustków Żurawski 0:2. Drużyna przez całą jesień utrzymywała się w ścisłej czołówce tabeli. Jednak dwie porażki pod rząd w 9 i 10 kolejce sprawiły, że Sparta lekko osunęła się w klasyfikacji. Na szczęście ostatni mecz rundy jesiennej był tak samo udany jak ten pierwszy. Sparta na Sztabowej pokonała Pumę II Pietrzykowice 3:1, drużynę która w dotychczasowych swoich spotkaniach wszystkie zwyciężyła! Rundę jesienną zespół zakończył na 5 miejscu, jednak z tylko 2 punktami straty do trzeciej pozycji, która w zeszłym sezonie nagradzana była barażami o awans do „B” klasy. Dlatego Sparta z lekkim optymizmem mogła przystąpić do zimowych przygotowań do rundy wiosennej.

W grudniu tamtego roku postępu nabrały także prace zmierzające do prawnej rejestracji drużyny. Sparta Wrocław decyzją Prezydenta Miasta Wrocławia wpisana został do Ewidencji Klubów Sportowych. Klub prowadzi swoją działalność w formie stowarzyszenia. Zaraz po tej decyzji klubowi nadany został także numer REGON w Urzędzie Statystycznym oraz NIP w Urzędzie Skarbowym. Otwarty został także rachunek bankowy. Klub posiada oczywiście także swój statut.

 

"B" klasa

Po zakończeniu sezonu "C" klasy rozpoczęły się mozolne przygotowania do występów w wyższej klasie rozgrywkowej. I chodzi tutaj zarówno o kwestie sportowe, jak i organizacyjne. Koniecznym było wyrobienie elektronicznej karty zawodnika dla większości naszych graczy. Koszty rejestracji zawodników, wpłata wpisowego i wymóg wyrobienia licencji, pochłonęły sporą część klubowych funduszy. Zespół sportowe przygotowania rozpoczął 31 lipca. Drużyna trenowała trzy razy w tygodniu: na Sztabowej i na Niskich Łąkach. Funkcję pierwszego trenera objął Piotr Duda. Pełnił on jednocześnie funkcję trenera trampkarzy w Śląsku Wrocław. W ostatnich dniach sierpnia TRO MEDIA Sparta Wrocław rozegrała spotkanie na szczeblu rundy wstępnej okręgowego Pucharu Polski. W meczu rozegranym na Niskich Łąkach po ambitnej postawie ulegliśmy 3:7 występującemu w Klasie Okręgowej Orłowi Sadków.

Parę dni później zespół rozegrał swoje pierwsze historyczne spotkanie w "B" klasie. Na inaugurację rozgrywek wrocławskiej Grupy XII, na własnym stadionie przy ulicy Sztabowej, pokonaliśmuy 2:0 LKS Krzyżanowice. Strzelcem pierwszego gola okazał się Jakub Kowalski. Tydzień później nasza drużyna wygrała na bardzo ciężkim (dosłownie) terenie w Brzezie Łące z tamtejszą Tęczą 3:1 i po dwóch kolejkach sensacyjnie zajmowała pozycję wicelidera tabeli. Zimny prysznic przyszedł w następnym spotkaniu, kiedy to na własnym boisku zostaliśmy rozgromieni 0:5 przez zespół Długołęki 2000. W następnej potyczce Spartanie polegli na wyjeździe 2:1 z Widawą Psary. Na szczęście potem udało się pokonać 4:1 Calc Karłowice i tym samym zdobyć kolejne trzy punkty. Niestety wtedy też nastała czarna passa Sparty. Zespół przez cztery serie spotkań nie potrafił wygrać żadnego spotkania. Uzyskaliśmy wtedy kolejne następujące rezultaty: 1:1 z Pogonią Wrocław, 2:2 z FC Wrocław Academy, 2:3 z Orłem Pawłowice i 2:5 z Malinką Malin. Szczególnie powodem do wstydu był wynik i postawa zespołu w tym ostatnim meczu. Na szczęście ostatni mecz rundy jesiennej przyniósł efektowną wyjazdową wiktorię 4:0 nad Kometą Kryniczną i dzięki temu Sparta na półmetku zmagań z 14 punktami na koncie, uplasowała się na piątej pozycji w tabeli.

 

Atakujemy podium

Rok 2012 Spartanie zainaugurowali 3 stycznia. Na pierwszym treningu stawiło się aż 21 zawodników. Przygotowania drużyny do rundy wiosennej podjął się Łukasz Zając. W styczniu zespół trenował trzy razy w tygodniu: na Sztabowej i na hali Oławka. W lutym doszły też do tego treningi kondycyjne. Zespół w okresie przygotowawczym rozegrał pięć meczów sparingowych. Udało się w nich odnieść trzy zwycięstwa (6:2 z Turem, 6:4 z Bumerangiem i 9:0 z Pagelem), natomiast dwa spotkania zakończyły się naszymi porażkami (3:6 z Różanką i 0:2 z Forzą). Jednocześnie wraz z przygotowaniami, trwały poszukiwania nowego szkoleniowca. W końcu wraz z początkiem marca, funkcję tą objął Adam Piotrowski. Szkoleniowiec ten posiadający uprawnienia trenera II klasy, wcześniej prowadził drużyny młodzieżowe w Polarze II Łazy, Baryczu Milicz i Top Talencie Wrocław. Ruszyła także akcja majacą na celu pozyskanie funduszy z 1% podatku dla naszego klubu.

Rundę wiosenną rozpoczęliśmy od wyjazdowego remisu 1:1 z LKS Krzyżanowice. Następnie przyszła najwyższa wygrana w historii naszych startów w "B" klasie. Na własnym boisku rozgromiliśmy aż 8:0 Tęczę Brzezią Łąkę. W kolejnym spotkaniu Spartanie pokonali wicelidera tabeli (Długołękę 2000) na jego boisku 2:1. Był to duży sukces naszych piłkarzy. W następnej kolejce przyszedł zimny prysznic, ponieważ na Sztabowej ulegliśmy Widawie Psary 1:4. W kolejnych meczach nasza drużyna rozgromiła na wyjeździe 7:1 Calc Karłowice Wrocław, zremisowała u siebie 1:1 w Wielkich Derbach Wrocławia z Pogonią Wrocław oraz pokonała 2:1 na wyjeździe znajdujące się na trzecim miejscu w tabeli FC Wrocław Academy. W końcówce rundy na Sztabowej 0:3 ulegliśmy liderowi rozgrywek Orłowi Pawłowice, aby tydzień później w spotkaniu wyjazdowym wysoko 8:3 pokonać Malinkę Malin. Po tej wiktorii awansowaliśmy na upranione podium. Ostatni mecz sezonu u siebie z Kometą Kryniczno zremisowaliśmy bezbramkowo i tym samym w pierwszym sezonie startów w "B" klasie jako beniaminek uplasowaliśmy się na wysokiej trzeciej pozycji!

-----

 
1% podatku dla Sparty!
Reklama
Zimowy turniej halowy
Reklama
Sponsor strategiczny
Pierwszy zespół
Drugi zespół
Playarena - Sparta Błonie I
Playarena - Sparta Staszica
Rozgrywki:
Join the club!
Reklama
Polub nas na Facebooku!
Reklama
Liga Nike Playarena
Reklama
Polecamy:
Facebook