Chociaż wiemy, że to dopiero połowa drogi do celu, postanowiliśmy przybliżyć Wam zawodników i trenera, którzy swoją bardzo dobrą postawą w rundzie jesiennej, doprowadzili Spartę do pierwszego miejsca w tabeli. Poznajcie zatem dokładniej mistrzów jesieni.
✅ BRAMKARZE:
Lucera Domenico (ITA) (bramkarz, 10 meczów, 680 minut) - podtrzymuje dobre tradycje włoskich zawodników występujących w Sparcie: Stefano Colombo, Simone Stropeni, Stefano Ingrosso, Massimo Bettin. Dołączył do klubu z Lwów Wrocław w przerwie letniej i wystąpił w większości meczów w rundzie jesiennej. Do końca zachowywał spokój przy akcjach ofensywnych przeciwników.
Paweł Sujecki (POL) (bramkarz, 5 meczów, 310 minut) - podstawowy bramkarz Sparty z poprzedniego sezonu, w pierwszej części rundy bronił na zmianę z Domenico Lucerą, drugą część rundy stracił ze względu na chorobę i pracę. Na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
✅ OBROŃCY:
Piotr Delegacz (POL) (środkowy obrońca, 10 meczów, 900 minut, 2 gole) - podstawowy środkowy obrońca Sparty, tworzył nierozerwalny duet stoperów z Brożyną, prezentował równą formę, zagrał 10 meczów, każdy z nich "od deski do deski" po 90 minut, w ostatnim meczu z Rzemieślnikiem zdobył dwie bramki. Nie straszne są mu żadne warunki atmosferyczne.
Marcin Brożyna (POL) (środkowy obrońca, 9 meczów, 620 minut) - Spartański Maldini, doświadczony obrońca, nie schodzący poniżej określonego poziomu, przez połowę rundy dzielnie grał w meczach z kontuzjowaną nogą. Podwójny mistrz jesieni: jako zawodnik ze Spartą i jako kierownik drużyny z Kolektywem Radwanice.
Kacper Lis (POL) (boczny obrońca, 10 meczów, 805 minut, 1 gol, 5 asyst) - najlepszy z obrońców w klubie, w tej rundzie miał wysoką frekwencję na meczach, co przełożyło się także na jego liczby: jeden gol i pięć asyst, to bardzo dobry dorobek jak na bocznego obrońcę.
Piotr Ryngwelski (POL) (boczny obrońca, 9 meczów, 650 minut, 1 gol, 1 asysta, 2 żółte kartki) - w przeszłości napastnik, a także skrzydłowy. Grając na boku obrony ciągnie go do przodu i w dalszym ciągu czuje głód bramek. Zawodnik podstawowej jedenastki Sparty na jesień.
Adrian Łyczba (POL) (boczny obrońca, 7 meczów, 315 minut) - zaczynał sezon w podstawowym składzie, w trakcie rundy już nieco rzadziej pojawiał się na boisku ze względu na dużą konkurencję, ale mimo tego zaliczył siedem spotkań na boku obrony.
Roman Tomaszewski (POL) (środkowy obrońca, 6 meczów, 305 minut) - rezerwowy środkowy obrońca, wychowanek Sparty, jak mógł to pojawiał się na meczach i dawał dobre zmiany w defensywie.
Paweł Sikorski (POL) (środkowy obrońca, 5 meczów, 160 minut) - podobnie jak Roman Tomaszewski starał się być na meczach jak tylko mógł, najczęściej zastępował Brożynę, doświadczony defensor wprowadzał sporo spokoju do gry obronnej.
Artem Onopriichuk (UKR) (boczny obrońca, 4 mecze, 175 minut, 1 żółta kartka) - jego certyfikat z Ukrainy dotarł po starcie sezonu, tak więc mógł występować w lidze dopiero od połowy rundy, rezerwowy boczny obrońca z potencjałem na dalszy rozwój.
Michał Boiarnykov (UKR) (defensywny pomocnik, 11 meczów, 950 minut, 1 gol, 5 asyst, 3 żółte kartki) - trener Rutkowski przekwalifikował go z boku obrony na pozycję "6". Radził sobie na niej wyśmienicie, każdy mecz w tym sezonie zaczynał w podstawowym składzie, mógł brać udział w konstruowaniu akcji ofensywnych, do czego jest stworzony. Otrzymał zadziwiająco mało żółtych kartek.
Mateusz Łącz (POL) (środkowy pomocnik, 11 meczów, 910 minut, 9 goli, 7 asyst, 2 żółte kartki) - dla wielu rywali widok kapitana Sparty w linii pomocy był nie lada zaskoczeniem. Mateusz "poświęcił się" dla dobra drużyny. Zszedł jedną formację niżej w ustawieniu zespołu, ale w niczym nie odbiło się to na jego formie. Dodatkowo nie zapomniał jak się zdobywa gole, strzelając ich aż dziewięć w tej rundzie i do tego dorzucając siedem asyst. Niekwestionowany lider i kapitan zespołu.
Artur Toib (UKR) (skrzydłowy, 10 meczów, 885 minut, 7 goli, 16 asyst, 2 żółte kartki) - w zeszłym sezonie strzelił 9 goli i zanotował 10 asyst, w tym prawie na pewno pobije swój rezultat. Trener przestawił go z ataku na skrzydło, gdzie czasami w przeszłości występował i okazało się, że na skrzydle potrafi grać jeszcze lepiej niż w ataku. Najlepszy asystent w zespole, w rundzie jesiennej zanotował aż szesnaście asyst. Jego dorobek byłby pewnie większy, jednak nie mógł zagrać w ostatnim meczu rundy. Jedna z kluczowych postaci pierwszego zespołu Sparty.
Jakub Wojtasik (POL) (skrzydłowy, 10 meczów, 575 minut, 6 gol, 7 asyst) - charakterny zawodnik, mówiący zawsze to co myśli, na boisku nie odpuszczający ambitny i waleczny gracz, bez którego trudno wyobrazić sobie pierwszy skład Sparty. W tej rundzie zaliczył dziesięć meczów, czwarty najlepszy strzelec zespołu (sześć goli) i czwarty najlepszy asystent drużyny (siedem asysty).
Daniel Kosiński (POL)/(UKR) (środkowy pomocnik, 7 meczów, 205 minut, 2 gole, 2 asysty) - rezerwowy, który wystąpił w siedmiu meczach, pojawiał się na boisku jako zmiennik środka pomocy lub na skrzydle, strzelił dwa gole i zaliczył dwie asysty, nie schodził poniżej pewnego dobrego poziomu.
Krzysztof Moksiewicz (POL) (środkowy pomocnik lub skrzydłowy, 6 meczów, 200 minut, 1 gol, 1 asysta, 1 żółta kartka) - uniwersalny zawodnik, który może występować na każdej pozycji w drugiej linii. Miewał w tej rundzie nie jedne chwile zwątpienia, ale końcówka rundy i dobra forma pokazała, że dalej może być ważnym ogniwem tej drużyny.
Przemysław Siadul (POL) (skrzydłowy lub boczny obrońca, 9 meczów, 190 minut, 1 gol, 1 asysta) - joker w talii trenera Łukasza Rutkowskiego, aż ośmiokrotnie podczas trwania rundy pojawiał się na boisku w trakcie spotkania. Bardzo ambitny zawodnik, które może zagrać zarówno na boku obrony, jak i na skrzydle. Jednocześnie zawodnik, który w trakcie treningów odnosi najwięcej kontuzji z całej drużyny.
Stanislav Musiienko (UKR) (skrzydłowy, 6 meczów, 200 minut, 3 gole, 3 asysty, 2 żółte kartki) - zanotował fenomenalne wejście w nowy sezon, strzelając hat-tricka w pierwszym meczu z Polonią Godzikowice oraz zaliczając bardzo dobry występ z UKS Academy Kiełczów. Później było już nieco słabiej, a w końcówce rundy tego młodego skrzydłowego z udziału w treningach i meczach wykluczyła choroba.
Oliwier Schwidernoch (POL)/(GER) (środkowy pomocnik, 4 mecze, 70 minut, 1 gol, 1 asysta, 1 żółta kartka) - wychowanek niemieckiej myśli szkoleniowej, do Sparty trafił na początku sezonu, jednak w szybszym debiucie przeszkodziła mu kontuzja. Aktywny gracz, który cały czas stara się podpowiadać kolegom z drużyny, zarówno na treningu, jak i podczas meczu. W końcówce rundy strzelił jedną bramkę i zanotował jedną asystę. Z pewnością na wiosnę pokaże większy zakres swoich umiejętności.
Kasper Kwapisz (POL) (skrzydłowy, 3 mecze, 95 minut) - występował jedynie w sparingach i na początku rundy. Niestety kontuzja pleców pokrzyżowała jego ambitne plany na tą rundę. Zdecydowanie nie pokazał jeszcze całego swojego potencjału, czekamy na powrót do gry tego skrzydłowego na wiosnę.
✅ NAPASTNICY:
Vladislav Korol (UKR) (napastnik, 11 meczów, 22 gole, 15 asyst, 2 żółte kartki, 1 czerwona kartka) - zadebiutował w Sparcie pod koniec rundy wiosennej zeszłego sezonu, jednak prawdziwy popis swoich umiejętności zaprezentował w tej rundzie. Drugi najlepszy napastnik ligi, strzelec 22 goli! Zanotował także piętnaście asyst, w tym wywalczył sporo rzutów karnych. Bardzo aktywny i inteligentnie grający napastnik, ze swobodą i lekkością poruszający się pomiędzy formacjami defensywnymi rywali. Chyba najlepszy zawodnik Sparty w rundzie jesiennej. Jedyny zawodnik Sparty, który w tej rundzie otrzymał czerwoną kartkę.
Wojciech Teodorowicz (POL) (napastnik, 11 meczów, 780 minut, 19 gole, 9 asyst) - zdecydowanie największe odkrycie rundy. Piłkarskie szlify pobierał w Irlandii i widać to było już podczas pierwszych treningów i meczów sparingowych. W swojej debiutanckiej rundzie w Sparcie okazał się trzecim najlepszym snajperem ligi, zdobywając dziewiętnaście bramek. Do tego zanotował dziewięć asyst, ale większość z nich była najwyższych lotów. Dodatkowo przez część rundy zmagał się z urazem.
Mateusz Logoń (POL) (napastnik, 1 mecz, 10 minut) - młody napastnik Sparty, który w tej rundzie wystąpił zaledwie symbolicznie w jednym meczu przez 10 minut. W zeszłym sezonie zaliczył siedem występów.
✅ POZOSTALI ZAWODNICY:
W trakcie rundy w treningach pierwszego zespołu, ale bez występu ligowego, uczestniczyli także: Daniel Pietrowski (bramkarz), Szymon Jędrzejewski (obrońca, kontuzja), Andrii Bessonov (pomocnik, kontuzja), Marek Starzyk (pomocnik), Łukasz Walkiewicz (pomocnik), Patryk Łysiak (pomocnik, kontuzja), Maciej Wilczyński (pomocnik), Mateusz Baranowski (bramkarz/pomocnik), Jan Jabłoński (bramkarz).
✅ TRENER:
Trener Łukasz Rutkowski - sprawca całego zamieszania. Objął zespół przed startem sezonu 2022/23. To jego druga przygoda ze Spartą, wcześniej prowadził drugą drużynę naszego klubu. Chociaż początki były trudne, to zdołał przekonać zawodników do swoich metod szkoleniowych, a gracze mu zaufali. Kilku z nich dla dobra zespołu musiało zmienić swoją pozycję na boisku. Trener szybko odnalazł ustawienie drużyny najbardziej jej pasujące. Intensywność treningów, wiele małych i dużych gier zadaniowych, ćwiczenie pressingu oraz dyscyplina, to tylko niektóre z aspektów na które zwracał uwagę trener podczas swojej pracy. Od początku sezonu odnotowywał imponujące rezultaty, gromiąc jednego przeciwnika za drugim. W środku rundy zespół dopadł dwutygodniowy kryzys, z którego trenerowi udało się szybko wyciągnąć drużynę i ponownie naprowadzić ją na właściwe tory, które zaprowadziły Spartę na fotel lidera po rundzie jesiennej!